Wyobraźmy sobie sytuację, w której wspólnik naszej spółki informuje nas, że zmienił adres do doręczeń. Czy w ogóle trzeba coś z tym zrobić? Okazuje się, że tak.
Dlaczego zgłaszamy, że zmienił się adres do doręczeń?
Obowiązek zgłaszania adresów do doręczeń wspólników uprawnionych do powoływania Zarządu wynika z art. 19a ust. 5d Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym:
„Każdorazową zmianę adresu do doręczeń osób, o których mowa w ust. 5, lub danych pełnomocnika, o którym mowa w ust. 5a, należy zgłosić sądowi rejestrowemu, załączając oświadczenie, o którym mowa w ust. 5. Zgłoszenia dokonują podmiot wpisany do Rejestru albo osoby, o których mowa w ust. 5 i 5a. Do chwili zgłoszenia zmiany adresu doręczeń dokonuje się na adres zgłoszony do akt rejestrowych.”
Zgłoszenie takie jest wolne od opłat, zgodnie z art. 19a ust. 5b Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym:
„Zgłoszenie zmian, o których mowa w ust. 5b, nie podlega opłacie sądowej.”
Pamiętaj, że istnieje katalog zmian, o których powinniśmy poinformować sąd rejestrowy, nawet jeśli dane te nie są ujawniane w rejestrze. Adresy do doręczeń wspólników Zarządu należą do tej grupy.
Jak zgłosić zmianę adresu do doręczeń?
W celu aktualizacji adresu w KRS do doręczeń należy:
- Przygotować stosowne pismo i uzyskać podpisy osób uprawnionych (zgodnie z zasadami reprezentacji).
- Wypełnić formularz Pismo ogólne na PRS (Portal Rejestrów Sądowych).
- Dołączyć do formularza na portalu pismo zawierające zmianę danych adresowych, uzyskać podpisy na formularzu zgodnie z zasadami reprezentacji a następnie wysłać formularz z załącznikiem do sądu.
Pamiętaj, że cały proces odbywa się wyłącznie online i wykorzystuje podpisy elektroniczne.
O czym należy pamiętać, zmieniając adres do doręczeń?
Oświadczenie zawierające zmianę adresów do doręczeń w przypadku kiedy dotyczy osób prawnych (np. wspólnikiem naszej spółki jest inna spółka), powinno zawierać zaktualizowany adres do doręczeń spółki oraz aktualne adresy do doręczeń osób uprawnionych do reprezentacji tejże spółki (tj. wszystkich członków Zarządu).
W przypadku wspólnika, którego siedziba znajduje się poza Unią Europejską należy wskazać pełnomocnika do doręczeń w Polsce.
Jeżeli zmienia się skład osób uprawnionych do reprezentacji spółki albo skład wspólników albo zmieniają się ich adresy do doręczeń, pamiętaj, aby za każdym razem złożyć do KRS aktualną listę wraz z adresami do doręczeń.